ヨーロッパ女子ジュニア選手権/2010 - Softball Stadium - Schedule & Results
前回当回次回
2008(第10回)2010(第11回)2012(第12回)
ドイツ デッゲンドルフオーストリア ウィーンオランダ ロスマーレン
 

2010 第11回 ヨーロッパ女子ジュニア選手権

優勝準優勝3位4位
italy.jpg
ITA
germany.jpg
GER
russian.jpg
RUS
czech_republic.jpg
CZE
XI. European Championship Junior Girls
兼 第9回 世界女子ジュニアソフトボール選手権大会ヨーロッパ地区予選 (上位3チーム)
会期:2010/07/25~07/31
開催地:オーストリア・ウィーン
参加国 (15ヶ国):
・Pool A (3):オランダ、スロバキア、オーストリア
・Pool B (4):イタリア、フランス、ルーマニア、セルビア
・Pool C (4):チェコ、スペイン、イギリス、クロアチア
・Pool D (4):ロシア、ドイツ、ベルギー、イスラエル

結果

順位

  • 優勝:イタリア
  • 準優勝:ドイツ
  • 3位:ロシア

上位3チームに 第9回 世界女子ジュニアソフトボール選手権大会 の出場権

  • 4位:チェコ

EChJG2010-1.PNG

  • 5位:オランダ
  • 6位:スロバキア
  • 7位:スペイン
  • 8位:フランス

EChJG2010-2.PNG

  • 9位:イギリス
  • 10位:ベルギー
  • 11位:ルーマニア
  • 12位:クロアチア
  • 13位:イスラエル
  • 14位:セルビア
  • 15位:オーストリア

If teams in group G (9~15位) which have not played against each other are tied they are ranked by runs allowed in their gruop G games.

星取表

  • First round: single round robins
    • Teams were assigned to the groups based on the results of the last championship played at Deggendorf (Germany) in 2008.
Group ANEDSVKAUT-WL
A1NetherlandsNEDi_ball.gif10○326○0-20
A2SlovakiaSVK3●10i_ball.gif12○1-11
A3AustriaAUT0●261●12i_ball.gif-02
Group BITAFRAROUSRBWL
B1ItalyITAi_ball.gif10○08○123○030
B2FranceFRA0●10i_ball.gif12○323○821
B3RomaniaROU1●83●12i_ball.gif15○012
B4SerbiaSRB0●238●230●15i_ball.gif03
Group CESPCZEGBRCROWL
C1SpainESPi_ball.gif6○56○515○030
C2Czech RepublicCZE5●6i_ball.gif15○010○021
C3Great BritainGBR5●60●15i_ball.gif6○312
C4CroatiaCRO0●150●103●6i_ball.gif03
Group DRUSGERBELISRWL
D1RussiaRUSi_ball.gif5○18○012○030
D2GermanyGER1●5i_ball.gif6○017○021
D3BelgiumBEL0●80●6i_ball.gif8○112
D4IsraelISR0●120●171●8i_ball.gif03
  • Quarter finals: single round robin
    • Group E
      Russia, Czech Republic and Netherlands are ranked by their runs against record in the games amongst themselves.
Group ERUSCZENEDFRAWL
E1D1RussiaRUSi_ball.gif2●34○15○121
E2C2Czech RepublicCZE3○2i_ball.gif2●310○021
E3A1NetherlandsNED1●43○2i_ball.gif15○021
E4B2FranceFRA1●50●100●15i_ball.gif03
Group FGERITASVKESPWL
F1D2GermanyGERi_ball.gif4○012○51●921
F2B1ItalyITA0●4i_ball.gif12○615○021
F3A2SlovakiaSVK5●126●12i_ball.gif5○112
F4C1SpainESP9○10●151●5i_ball.gif12
  • Classification games: single round robin
    • Group G
      If teams in group G which have not played against each other are tied they are ranked by runs allowed in their gruop G games.
Group GGBRBELROUCROISRSRBAUTWL
G1C3Great BritainGBRi_ball.gif2○1cancl.11○113○2cancl.40
G2D3BelgiumBEL1●2i_ball.gif9○8cancl.9○0cancl.31
G3B3RomaniaROUcancl.8●9i_ball.gif2○0cancl.13○231
G4C4CroatiaCROcancl.0●2i_ball.gif3○2cancl.13○222
G5D4IsraelISR1●11cancl.2●3i_ball.gifcancl.8○413
G6B4SerbiaSRB2●130●9cancl.cancl.i_ball.gif14○213
G7A3AustriaAUTcancl.cancl.2●132●134●82●14i_ball.gif04

個人表彰 (Individual Awards)

  • MVP: Natalia Morozova (RUS) ・・・打率.550 (20打数11安打) 本塁打0 打点8
  • Best Batter: Priscilla Brandi (ITA) ・・・打率.652 (23打数15安打) 本塁打1 打点15
  • Best Pitcher: Sydney Vlyminckx (BEL) ・・・3勝0敗 防御率0.00 (投球回数12) 奪三振11

試合日程と結果

日程と結果

DateTimeGameHomeScoreAwayField
2010/07/25(日)15:30Umpire Meeting
17:00TC Meeting
19:00Opening Ceremony
20:00A1Austria1-12SlovakiaSpenadlwiese 14回
2010/07/26(月)10:00C1Great Britain0-15Czech RepublicSpenadlwiese 15回
10:30B1Italy23-0SerbiaFreudenau3回
12:30B2France12-3RomaniaSpenadlwiese 15回
12:30D1Germany6-0BelgiumSpenadlwiese 2
13:00D2Russia12-0IsraelFreudenau4回
15:00C2Spain6-5Great BritainSpenadlwiese 1
17:30C3Czech Republic10-0CroatiaSpenadlwiese 14回
17:30B3Romania15-0SerbiaSpenadlwiese 23回
20:00D3Germany1-5RussiaSpenadlwiese 1
20:00A2Slovakia3-10NetherlandsFreudenau5回
2010/07/27(火)10:00D4Belgium8-1IsraelSpenadlwiese 15回
10:00B4Italy10-0FranceSpenadlwiese 24回
10:30C4Czech Republic5-6SpainFreudenau
13:00C5Croatia3-6Great BritainFreudenau
15:00D5Israel0-17GermanySpenadlwiese 14回
15:00D6Russia8-0BelgiumSpenadlwiese 25回
17:30B5Italy8-1RomaniaSpenadlwiese 15回
17:30C6Spain15-0CroatiaSpenadlwiese 23回
20:00B6France23-8SerbiaSpenadlwiese 13回
20:00A3Netherlands26-0AustriaFreudenau3回
2010/07/28(水)*B3 Romania15-0B4 Serbia
*C4 Croatia3-6C3 Great Britain
*D3 Belgium8-1D4 Israel
10:00G1A3 Austria2-13B3 RomaniaSpenadlwiese 15回
10:00G2C4 Croatia3-2D4 IsraelSpenadlwiese 2
10:30G3C3 Great Britain2-1D3 BelgiumFreudenau
12:30F1D2 Germany1-9C1 SpainSpenadlwiese 15回
13:00F2A2 Slovakia6-12B1 ItalyFreudenau
15:00G4B3 Romania2-0C4 CroatiaSpenadlwiese 2
17:30G5B4 Serbia14-2A3 AustriaSpenadlwiese 14回
17:30G6D4 Israel1-11C3 Great BritainSpenadlwiese 24回
17:30E1D1 Russia2-3C2 Czech RepublicFreudenau
20:00E2A1 Netherlands15-0B2 FranceSpenadlwiese 13回
20:00F3C1 Spain0-15B1 ItalyFreudenau5回
2010/07/29(木)10:00G7C4 Croatia13-2A3 AustriaSpenadlwiese 15回
10:00G8D3 Belgium9-8B3 RomaniaSpenadlwiese 28回
10:00G9B4 Serbia2-13C3 Great BritainFreudenau4回
12:30F4B1 Italy0-4 (a)D2 GermanySpenadlwiese 1
12:30E3B2 France1-5 (a)D1 RussiaSpenadlwiese 2
12:30F5A2 Slovakia5-1 (b)C1 SpainFreudenau6回
15:00G10A3 Austriappd.D4 IsraelSpenadlwiese 2
16:15E4A1 Netherlands( c)C2 Czech RepublicSpenadlwiese 2
17:30F6D2 Germany(d)A2 SlovakiaSpenadlwiese 1
17:30G11D3 Belgiumppd.B4 SerbiaFreudenau
20:00E5C2 Czech Republicppd.B2 FranceFreudenau
20:00E6D1 Russiappd.A1 NetherlandsSpenadlwiese 1
20:00G12B3 Romaniappd.C3 Great BritainFreudenau
2010/07/30(金)16:00F6D2 Germany12-5 (f)A2 SlovakiaSpenadlwiese 16回
17:30G10 ^A3 Austria4-8D4 IsraelSpenadlwiese 25回
18:00E4A1 Netherlands3-2 (e)C2 Czech RepublicFreudenau
18:00G11 ^D3 Belgium9-0B4 SerbiaSpenadlwiese 15回
19:00E5C2 Czech Republic10-0B2 FranceFreudenau4回
20:30E6D1 Russia4-1A1 NetherlandsSpenadlwiese 1
10:00G15 ^B4 Serbiacancl.D4 IsraelFreudenau
12:00G17 ^A3 Austriacancl.D3 BelgiumFreudenau
14:00G16 ^B4 Serbiacancl.C4 CroatiaSpenadlwiese 2
14:00G18 ^B3 Romaniacancl.D4 IsraelFreudenau
16:00G12 ^B3 Romaniacancl.C3 Great BritainFreudenau
18:00G13 ^D3 Belgiumcancl.C4 CroatiaSpenadlwiese 2
20:00G14 ^C3 Great Britaincancl.A3 AustriaFreudenau
PLAY OFFS (cross finals)
18:00P2E1 Russiappd.F2 ItalySpenadlwiese 1Semifinal 1
20:30P1F1 Germanyppd.E2 Czech RepublicSpenadlwiese 1Semifinal 2
2010/07/31(土)10:00Q1E4 France0-14F4 SpainSpenadlwiese 27th place。4回
12:30Q2E3 Netherlands8-1F3 SlovakiaSpenadlwiese 25th place。5回
10:00P2E1 Russia2-5F2 ItalySpenadlwiese 1Semifinal 1
12:30P1F1 Germany8-2E2 Czech RepublicSpenadlwiese 1Semifinal 2
15:30P3L-P1 Czech Republic3-7L-P2 RussiaSpenadlwiese 1
18:00P4W-P1 Germany2-9W-P2 ItalySpenadlwiese 1

* Results preliminary round counts

Thursday, July 29th 2010

  • Due to rain all afternoon and evening games had to be postponed.
  • (a) Called after 6th inning due to rain. Regulation game, game counts.
  • (b) Called after 5th inning due to rain. Regulation game, game counts.
  • (c) Game was stopped in the top of the 5th inning with the game tied at 2 due to rain. Play will resume on July 30th at 10:00 on field Spenadlwiese 2.
  • (d) Game was stopped in the top of the 1st inning with no score due to rain. Play will resume on July 30th at 10:00 on field Spenadlwiese 1.

Friday, July 30th 2010

  • ^ Group G
  • -) All remaining games will last a maximum of 5 innings. After 90 minutes no new inning will be started.
  • -) Due to the postponments the Technical Commission decided to cut short group G. Only 2 more games of group G will be played. Thus, all teams of group G will have 4 games played.
  • (e) Game was stopped in the top of the 5th inning with the game tied at 2 due to rain on July 29th.
  • (f) Game was stopped in the top of the 1st inning with no score due to rain on July 30th.

参考


Copyright © 2002-2017 leadoffman.info All Rights Reserved.